Історії свавільно засудженних

Про нас
Сайт «Боротьба за життя»

Про нас

В Україні одинадцять років відсутня процедура виправлення судових помилок.  Перегляд кримінальних вироків свавільно засуджених, в тому числі і  до найвищої міри покарання (розстрілу, довічного позбавлення волі). Це найбільш дискримінована категорія людей. Вони були засуджені обласними (апеляційними) судами по першій інстанції й не мали права на апеляцію (перегляд судових рішень по суті вищим судом), а також засуджені за нормами  Кримінально процесуального законодавства в редакції 1961 року, яке було каральним з брутальними порушеннями прав людини. Ми збираємо історії засуджених довічно без права на перегляд вироків. Докази провини цих людей засновані на зізнаннях, отриманих під тортурами від яких вони в суді відмовилися. Однак докази захисту та аргументи невинуватості цих людей залишилися слідством і судом не досліджені. А люди продовжують відбувати не заслужене покарання і повільно помирають.
У будь-якій цивілізованій країні світу існує процедура виправлення судових помилок, перегляд кримінальних рішень, які викликають розумний сумнів щодо своєї справедливості. Досліджені нами кримінальні вироки важко назвати помилковими. Бо в кожній справі були припущені навмисні посадові злочини. Починаючи від  катувань з метою отримання “зізнання” з метою фабрикації матеріалів справи, з метою ухвалення судом завідомо неправосудного рішення. Україна називає себе цивілізованою, демократичною в той час, як за статистикою судової практики існує менше одного відсотка виправдувальних вироків, в той час, як в країнах Європи, США цей показник сягає 20-25 відсотків.
 
Можна з упевненістю заявити, що біля 5 і більше відсотків засуджених довічно, відбувають покарання за чужі злочини й понад 10 відсотків кваліфікація злочинів явно завищена, а покарання не відповідає ступеню тяжкості скоєного і фактичним обставинам події.

Ми пропонуємо можновладцям декілька варіантів вирішення цієї несправедливості. Ці пропозиції  не суперечать одина одній, а навпаки доповнюють, сприятимуть утворення в Україні такого поняття як верховенство права, першим виправдувальним вирокам. Ми пропонуємо:

1 Розширення повноважень Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з правом ініціювати перед Високим судом перегляд кримінального вироку, який викликає розумний сумнів щодо своєї справедливості;

2 Повернення Верховному Суду права на перегляд судових рішень за винятковими обставинами;

3 Ініціатива з боку Генерального прокурора перегляду вироків свавільно засуджених;

 

4. Ухвалення Верховною Радою України проекту Закону № 5747   про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення особам, які були засуджені до довічного позбавлення волі, права на апеляційне оскарження вироку;

5 Вдосконалення перегляду вироків за нововиявленими обставинами;

6 Вдосконалення Положення про помилування Президентом;

7 Повернення до кримінально-процесуального закону наглядового провадження.

 
Цей перелік не вичерпний, його можна доповнювати, але треба починати реальну роботу в будь якому напрямку.
Ми закликаємо владу до дій. І в результаті хочемо мати звільнення людей від незаслуженої неволі, хочемо мати перші виправдувальні вироки.

Олександр Острогляд

Проректор з наукової роботи Університету Короля Данила – Україна.

Євген Захаров

Директор Харківської правозахисної групи – Україна.

Матіас Шені

Директор “Світло на Сході”, Швейцарія

Сергій Ковальчук

Координатор в ГО “ЛІО Швейцарія-Україна

Василь І. Печко

Єпіскоп

Стівен Піджеон

Правозахисник, адвокат

Станіслав Каспров

Керівник видавництва “Смірна”

Віталій Мусієнко

Law Office of Stephen Pidgeon PS –США.

Іван Тобілко

Юрист, волонтер, християнин – США.

Юрій Куцан

Відеооператор/монтажер, Християнин – Україна

Ірина Климова

Завідувачка Музею Шолом-Алейхема (філія Музею історії Києва). Організовує і є учасником численних культурно-просвітницьких та освітніх проектів

Андрій Діденко

Координатор програм Харківської правозахисної групи- Україна.

Дмитро Дегтярьов

Веб-розробник – Україна.

Олег Васюр

Капелан тюремного служіння