Новини

Про справу Олександра Рафальського
Був в Україні такий засуджений довічно Олександр Рафальський. Його засудили за вбивство п’яти людей у 2001 році. Він та правозахисники не раз заявляли, що зізнання у вбивстві з нього вибивала міліція.
Я не знав Рафальського особисто, але був знайомий з його матір’ю – пані Тамарою. Вона – незвичайна мати.
Я не чув про батьків, які б так билися за звільнення засуджених синів. Пані Тамара, скромна жінка з райцентру на Київщині, роками ходила на всі мітинги у Києві на підтримку незаконно засуджених. Вона ходила на комітети Верховної Ради, на телеканали, і кругом просила чиновників, щоб допомогли зі справою її сина.
Вона надала гучного розголосу справі Рафальського, хоча не мала юридичної чи подібної освіти. Цей розголос тримав слідство по катуваннях її сина у тонусі. Але це не завадило слідству затягнутись на понад 12 років… Аж поки Рафальський не помер у тюрмі 5 років тому.
Я пригадую той день, коли дізнався про його смерть. Я якраз йшов на день народження друга, що особливо закарбувалося у мене в пам’яті. Я ще тоді позвонив пані Рафальській, а вона, не дивлячись на горе, казала, що буде продовжувати боротьбу. Мені не вірилось, що у неї вистачить сил.
Але навіть після смерті сина, пані Тамара продовжувала ходити на мітинги та різні засідання високого рівня на підтримку незаконно засуджених. Вона домагалась прийняття закону, який би допоміг переглянути інші сумнівні вироки засуджених. І хоча такий закон і досі не прийнято, сьогодні пані Тамара перемогла у Європейському суді з прав людини.
Суд постановив, що її сина катували міліціонери, аби вибити з нього зізнання. Що вони його лупцювали, били електричним струмом і душили. Суд присудив 15 тис. євро компенсації. Але посмертна юридична перемога мало кого втішить, а тим паче родичів.
Це одна із найбільш гірких юридичних перемог. Тому навіть не знаю, як вітати адвокатів, які представляли Рафальського у ЄСПЛ Аркадій Бущенко Олена Сапожнікова та Viktor Kolbancev. Дуже шкода, що Європейський суд не встиг…
До речі, певен, що міліціонери, які катували Рафальського досі на свободі. Як думаєте, чи отримають вони по заслугах?
Рішення ЄСПЛ: https://cutt.ly/RnumWVv
Деталі справи Рафальського: https://cutt.ly/7nuWZf2
Вадим Човган