Шановні добродії!

В Україні суди майже не виправдовують: частка виправдувальних вироків у кримінальних справах – менше 1%. В інших країнах світу вона сягає 15-25%. Це означає, що за гратами перебуває багато безневинних людей.

Понад 11 років у нашій країні відсутня процедура перегляду кримінальних вироків засуджених довічно за нормами старого Кримінального процесуального кодексу – карального, репресивного, радянського, у редакції 1961 року.

У статусі засудженого довічно в нашій країні може опинитися будь хто – хоч і ми з вами. І шансу на перегляд вироку справедливим судом не буде.

Ми вирішили змінити цю ганебну практику й допомогти людям, втручаючись у їхні, здавалося б, безнадійні, справи. Наша мета – перші виправдувальні вироки свавільно засуджених довічно.

Як ми плануємо цього досягти?

В Україні потрібно запровадити на законодавчому рівні процедуру перегляду кримінальних вироків засуджених довічно. Для цього, на наш погляд, потрібно:

Ухвалити профільний закон який дасть шанс для засуджених довічно про яких всі забули на перегляд вироку;

Повернути Верховному Суду право на перегляд вироків довічникам у межах виключного провадження;

Вдосконалити процедуру перегляду вироку за нововиявленими обставинами для засуджених, які були засуджені як за старим, так і за новим кодексом;

Розширити повноваження Уповноваженого з прав людини надавши йому можливість звернутися до Верховного Суду та оскаржити остаточне рішення в разі виявлення порушення права на справедливий суд;

Ці зміни можуть стати першими кроками в запровадженні в нашій країні такого поняття як верховенство права і справедливий суд.

Нашому проекту «Боротьба за життя» вдалося зібрати команду професіоналів – українські та іноземні адвокати, науковці, правозахисники, душпастирі. Усі ці люди працюють над тим, щоб досягти нашої кінцевої мети.

Ми вже назбирали багато матеріалів, продовжуємо це робити для формування кейсів свавільно засуджених. Плануємо створити низку фільмів, в тому числі і подати заявку на конкурс Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Необхідність запровадження процедури перегляду судових рішень, що викликають розумний сумнів підтримано Всеукраїнською Радою Церков і Релігійних Організацій, в тому числі і своєю публічною заявою:

https://vrciro.org.ua/ua/statements/uccro-statement-on-reconsideration-of-court-decisions

ВРЦІРО мала зустріч с послами G-7, була домовленість про окрему зустріч з цього питання.

На прикладі унікальних історій свавільно засуджених довічно ми розкажемо цілому світу про проблему – відсутність права на перегляд вироку у цих людей.

Найбільш приголомшує історія пастора християнської Церкві Ярослава Мисяка, засудженого до рострілу і вже 24-й рік відбуваючого довічний термін без жодного шансу на перегляд вироку в суді, без жодного шансу на звільнення за будь якою процедурою передбаченою законодавством.

Якщо ви вважаєте нашу роботу важливою, ви можете підтримати нас посильним внеском.

карта Монобанк: 4441114452576141

Деякі історії свавільно засуджених доступні на спеціальному сайті: stories.khpg.org.

За додатковою інформацією звертайтеся до Андрія Діденка – координатора програм Хакрівської правозахисної групи: +380 93 985 25 74.