Вийшов новий випуск програми КАБІНЕТ ЕКСПЕРТІВ.

Тема: “Свавільно засуджені. Справа Ярослава Мисяка”

Гість у студії: Андрій Діденко, правозахисник і координатор програм Харківської правозахисної групи

Ведучий програми: Руслан Кухарчук, голова руху “Всі разом!”

У 1999 році був засуджений до розстрілу молодий хлопець з Ужгорода – Ярослав Мисяк, служитель церкви. Потім завдяки мораторію йому змінили міру покарання на довічне ув’язнення. Його звинуватили у потрійному вбивстві, він відбуває 24-й рік ув’язнення. Ярослав Мисяк не пише клопотання про помилування, бо він не визнає свою провину. За його справу взялася Харківська правозахисна група (ХПГ).

Одинадцятий рік ХПГ опікується питанням нездорових кримінальних вироків, свавільно засуджених до довічного позбавлення волі. Ті люди, які отримали строки за старим радянським кодексом, уже давно звільнилися. Відповідно до довічного позбавлення волі, люди продовжують відбувати покарання. Перед тим як взяти справу до свого провадження, ХПГ дуже ретельно і детально вивчає матеріали, на це йде по кілька місяців і навіть років. ХПГ спілкується з юристами, виїжджає на місце події, проводить власне журналістське розслідування, зустрічається із засудженим і тільки після цього говорить, що ця справа викликає розумний сумнів у своїй справедливості.

В Україні свавільно засуджені люди до довічного ув’язнення не мають шансу на перегляд справи. Формально наразі існує лише один варіант перегляду справ довічно засуджених – це перегляд справи за нововиявленими обставинами. Але на практиці це не працює – нема жодного вироку, який був би таким чином скасований. В нашій країні лише 1% виправдувальних вироків. Це говорить про те, що багато людей відбуває покарання незаконно.

В різних країнах правова система не боїться визнавати свої помилки, виплачувати мільйонні компенсації і визнавати, що людина була несправедливо засуджена. Люди засуджені за нормами старого радянського кримінально-процесуального кодексу. Вони навіть не мали права апелювати до вищого суду і оскаржувати справу по суті. Гість програми вважає, що перегляд таких справ тільки підніме авторитет та рейтинг влади і судової системи. 3-5% відбувають ув’язнення безневинно. 10% засуджено за вищими статтями, ніж є сам злочин.

Доля Ярослава залежить від однієї людини – від президента України. Міжнародні та українські організації звертаються до президента з клопотанням щодо звільнення Ярослава Мисяка.

#СвободуЯрославуМисяку

Які перспективи свавільно засуджених в Україні і від кого залежить доля Ярослава Мисяка, дивіться у випуску.

Нагадаємо, що Кабінет експертів руху “Всі разом!”– формація лідерів, управлінців і галузевих експертів, які генерують нові ідеї і реалізують найкращі рішення для державних трансформацій і суспільних перетворень. Ми створили цей канал для того, щоб комунікувати з вами про головне та актуальне, що відбувається в Україні. Щотижня канал Кабінету експертів в YouTube публікує свіжі аналітичні прогнози профільних галузевих експертів. Кожний коментар, інтерв’ю чи тематична програма, які представлені на нашому каналі, провокують широкий дискурс і суспільний резонанс. Нестандартний погляд на соціально-політичні, економічні та культурні процеси в Україні, обговорення проектів готових рішень, актуальні коментарі про головне тощо. Тільки тут концентруються авторитетні думки найкращих експертів України.